phone 510 857 765 | dzidziowelove@gmail.com

Sprawdź, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Zasady zgodne z obowiązującym prawem

0

Już od pierwszych dni na świecie dziecko potrzebuje troskliwej opieki najbliższych. Dotyczy to czasu, który spędza w domu, lecz także na świeżym powietrzu. Jeśli planujesz przewozić dzidziusia w samochodzie, konieczny będzie zakup specjalnego nosidła, a w późniejszym wieku fotelika. Twój maluch spędzi w nim naprawdę dużo czasu, dlatego wybierz produkt dobrej jakości. Jeśli chcesz wiedzieć, ile lat to potrwa, sprawdź, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika, by zawsze być przygotowanym.

Nie wiek, a wzrost

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci w foteliku są dość precyzyjne, a jednocześnie restrykcyjne. Głównym kryterium, które decyduje, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika, nie jest wiek, a wzrost Twojej pociechy. Wydaje się to logiczne, choć z drugiej strony może dojść do sytuacji, w której nawet siedemnastolatek będzie zmuszony przypinać się do fotelika. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo lepiej jednak z przepisami nie dyskutować, by później, w razie ewentualnego wypadku, nie żałować. Zasady, na podstawie których stworzono wspomniane przepisy, mają bowiem chronić życie i zdrowie wszystkich dzieci.

Dlatego każde dziecko o wzroście poniżej 150 cm zmuszone jest podróżować w foteliku. Kupując go będziesz jednak spoglądać na wagę maluszka, która w pierwszych latach ma decydujące znaczenie.

Jakie foteliki wybrać?

Nim powiemy, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika, warto wiedzieć, co masz do wyboru, gdy jednak musisz z niego korzystać. Występują trzy główne kategorie wagowe, 0-13, 9-25 i 15-36 kg. Dostępne są także foteliki 0-25 i 9-36 kg, które można dostosowywać do wieku dziecka, bo dzięki wkładkom i wysuwającym się zagłówkom, rosną wraz z nim. To wygodne rozwiązanie, z którego korzystają szczególnie rodziny wielodzietne, które potrzebują kilku fotelików dla swoich pociech.

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Są pewne wyjątki od reguły, które pozwalają na przejazd bez zabezpieczenia. Kiedy więc dziecko może jeździć bez fotelika?

- po przekroczeniu wzrostu 150 cm,

- po przekroczeniu wzrostu 135 cm i wagi 36kg, jeśli nie mieści się w dostępnych na rynku fotelikach,

- gdy na tylnej kanapie przewozisz trójkę dzieci, z czego dwa są w fotelikach i na trzeci nie ma już miejsca, to dziecko po ukończeniu 3. roku życia może jechać bez niego,

- w trakcie podróżowania taksówką.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl