phone 510 857 765 | dzidziowelove@gmail.com

Jak zamontować fotelik samochodowy — bezpieczeństwo przede wszystkim

0

Każdy rodzic powinien sprawdzić swój pojazd i zadać sobie na pytanie “Jak w tym aucie zamontować fotelik samochodowy?” Znalezienie odpowiedzi nie jest proste. Składa się na nią wiele drobiazgów, mających ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka. W tym tekście postaramy się wyjaśnić, na co zwrócić uwagę i jak podnieść bezpieczeństwo jazdy Twojego maleństwa i innych użytkowników samochodu.

ISOFIX — czyli ustandaryzowany system montażu fotelika

System ISOFIX jest obowiązkowy w każdym samochodzie wyprodukowanym po 2011, dodatkowo modele wyprodukowanie po 2006 na rynek Unii Europejskiej także powinny posiadać ten system. W pozostałych pojazdach to, czy znajdziemy tam mocowanie ISOFIX będzie loterią. Czy warto go szukać, również wtedy, gdy nie mamy pewności, że znajduje się w aucie? Zdecydowanie tak. Jest to najbezpieczniejszy sposób montażu fotelika, gdyż opiera się na dwóch stalowych mocowaniach przytwierdzonych do szkieletu samochodu. Żeby zweryfikować, czy znajdują się w Twoim pojeździe, wystarczy sprawdzić przestrzeń styku oparcia i siedziska na tylnej kanapie samochodu. Mniej więcej za siedzeniem pasażera i kierowcy powinieneś znaleźć dwie metalowe obręcze o średnicy około trzech centymetrów. Czasem, ze względów estetycznych ISOFIX jest zamaskowany zaślepką z tworzywa sztucznego, więc jeśli taką znajdziesz, wystarczy ją zdjąć i sprawdzić, co pod nią się kryje.

Montaż fotelika samochodowego na system ISOFIX

System ISOFIX ma przede wszystkim zwiększać bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów podróżujących Twoim samochodem. Jednak jego dodatkowym atutem jest bajecznie prosty montaż. Przymocowanie fotelika samochodowego potrwa kilkanaście sekund. Siedziska dziecięce zaadaptowane do technologii ISOFIX posiadają dwa wysuwane ramiona, które z łatwością chwytają wcześniej wspomniane obręcze. Jeżeli dobrze wsuniesz fotelik, usłyszysz charakterystyczne kliknięcie. Następnie wystarczy dosunąć całość do oparcia i podeprzeć nóżką w miejscu, gdzie zwykle pasażer trzyma nogi.

Co zrobić z fotelikiem, gdy nie mamy dedykowanego systemu do montażu?

Wtedy pozostaje wykorzystać pasy bezpieczeństwa, które w samochodach montowane są od dziesiątek lat i prawie na pewno Twój samochód je posiada, - chyba że jest wiekowym zabytkiem. Trójpunktowe pasy także poprawiają bezpieczeństwo dziecka siedzącego w foteliku. Są jednak nieco trudniejsze w montażu, bo w odpowiedni sposób należy przeciągnąć je przez system mocujący. Szczegółowy opis tego, jak zamontować fotelik samochodowy za pomocą pasów trójpunktowych znajdziesz w instrukcji obsługi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl